98.3k views
16 votes
The Acosta family went out to dinner. The price of the meal was $79.85. If the tip was 15%. How much money did the Acosta family pay for the meal, including tip?

A) $91.83
B) $67.87
C) $11.98
D) $94.85​

1 Answer

11 votes

Answer:

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Explanation:

The Smith family went out to dinner . The price of the meal was $ 29.85 .

The sales tax was 6 % of the price of the meal .

LEts find sales tax amount sales tax amount = price of meal *

sales tax 6 % ( 0.06 ) = 29.85 * 0.06 = 1.791 sales tax amount = 1.791

Price of the mean with sales tax = 29.85 + 1.791 = 31.641

The tip was 15 % of the meal and the sales tax now we find out tip amount for 31.641 15 % is 15 / 100 = 0.15

Tip amount = 31.641 * 0.15 = 4.74615

Now we add the top amount with 31.641 31.641+ 4.74615 = 36.38715

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

User Numeral
by
6.9k points