154k views
5 votes
Brenda went to the store with her dad toy buy snacks. They bought a box of 16 snack-size bangs of chips for $7.84 and a box of 24 snack-size of pretzels for $12.48.How much more do pretzels cost pero bag than chips?

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.03 pretzels cost more than cost of bag of chips.

Explanation:

price of 16 snack- size bags of chips = 7.84

Cost of 1 bag of chip = 7.84 /16 = $0.49

Price of 24 snack-size bags of pretzels = 12.48

Cost of 1 snack-size bags of pretzels = 12.48 / 24 = 0.52

$0.03 pretzels cost more than cost of bag of chips.

User Delfin
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories