170k views
2 votes
HELP ! find the unit price for a 16-oz, jar of peanut butter for $3.28

1 Answer

1 vote

Explanation:

$ 3.28 / 16 oz = $ .205 per ounce which rounds to 21 cents per ounce

User Jtedit
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.