34.3k views
5 votes
A 9-pack of popsicles costs $4.77. What is the unit price?

User Darewreck
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer: $0.53

Step-by-step explanation: 9 divided by 1 is 9 and 4.77 divided by 9 is 0.53. ;)

User Alvaro Cavalcanti
by
8.3k points
2 votes

Answer:$0.53

9 pack = $4.77

1 pack = $?

9÷1=9, $4.77÷9=$0.53

User Andres Olarte
by
8.7k points

Related questions

1 answer
0 votes
28.7k views
asked Sep 6, 2020 155k views
Buchannon asked Sep 6, 2020
by Buchannon
8.3k points
2 answers
2 votes
155k views
asked Jun 9, 2021 104k views
Ethyl Casin asked Jun 9, 2021
by Ethyl Casin
8.3k points
1 answer
0 votes
104k views