143k views
1 vote
An online retailer charges $30 for 12 cans of tennis balls. Which statement is correct ? Mark all that apply.

A.) The cost of 150 cans of tennis balls is $350.
B.) The cost of 100 cans of tennis balls is $250.
C.) The cost of 120 cans of tennis balls is $300.
D.) The cost of 180 cans of tennis balls is $500.
E.) The cost of 200 cans of tennis balls is $550.
F.) The cost of 250 cans of tennis balls is $625.
10 points !!

1 Answer

5 votes

Answer:

The cost of 100 cans of tennis balls is $250

The cost of 120 cans of tennis balls is $300.

The cost of 250 cans of tennis balls is $625

Explanation:

0/12 = 2.5 per can

100*2.5 = 250

120*2.5 = 300

250*2.5= 625

User ZachRabbit
by
7.8k points