52.8k views
0 votes
5 gallons of gas cost $16.25 the cost per gallon is $3.25

the question what unit rate describes the number of gallons per dollar?

User Onel
by
8.1k points

1 Answer

4 votes

Answer: To find the unit rate that describes the number of gallons per dollar, we need to divide the number of gallons by the cost in dollars. In this case, we have:

Number of gallons = 5

Cost in dollars = $16.25

Dividing the number of gallons by the cost in dollars, we get:

Gallons per dollar = Number of gallons / Cost in dollars

= 5 / $16.25

= 0.3077...

Rounding to two decimal places, we get:

Gallons per dollar = 0.31

Therefore, the unit rate that describes the number of gallons per dollar is 0.31 gallons per dollar.

Explanation:

User Nhkode
by
9.0k points

No related questions found