230k views
1 vote
A store sells a small box of pencils and a large box

of pencils. The small box costs $2.50 and a larger box
costs $4.20. How much would it be to get 3 small boxes
and 8 large boxes? how much is it for x small boxes
and y large boxes? Show your work!!!!

User Jarnojr
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The cost of x small boxes and y large boxes is $2.50x + $4.20y.

Explanation:

o get 3 small boxes and 8 large boxes, we can calculate the total cost as follows:

Cost of 3 small boxes = 3 x $2.50 = $7.50

Cost of 8 large boxes = 8 x $4.20 = $33.60

Total cost = $7.50 + $33.60 = $41.10

To find the cost for x small boxes and y large boxes, we can use the following equation:

Total cost = (cost of x small boxes) + (cost of y large boxes)

Substituting the given prices, we get:

Total cost = ($2.50 x) + ($4.20 y)

Therefore, the cost of x small boxes and y large boxes is $2.50x + $4.20y.

User Talvi Watia
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories