32.5k views
3 votes
A 3-pack of greeting cards costs $7.11. What is the unit price?
Help?

User Meanne
by
8.0k points

2 Answers

6 votes
7.11 divided by 3 is 2.37:)) hope it helps
User StateLess
by
8.5k points
1 vote

Answer:

2.37

Explanation:

To find the unit price, take the total cost and divide by the number in the pack.

7.11 / 3

2.37

The unit price, or price of one greeting card, is 2.37

User Danira
by
8.4k points

No related questions found