3.6k views
1 vote
A 7-pack of plastic flower pots costs $19.67. What is the unit price?

i need help!!

User Keevin
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
For a question like this you would have to dived the number and price so 19.67/7 would equal 2.81 units! I Hope this helps you! If you’re confused about anything please don’t hesitate to let me know, have a blessed day!
User Mohamed Islam
by
8.0k points
1 vote

Answer:

2.81

Explanation:

To find the unit price, take the total cost and divide by the number of packs.

19.67 / 7

2.81

The cost per pack, or unit price, is 2.81

User Dancow
by
7.6k points

Related questions

2 answers
5 votes
93.6k views