221k views
0 votes
Karen spent $52 on 5 buns and 7 cakes . A cake cost thrice as much as a bun. Find the cost of 2 cakes​

2 Answers

4 votes

Answer:

$12

Explanation:

Let's assume that buns cost x and cakes y dollars

Now, let's write two equations according to the given information and put them in a system:


5x + 7y = 52


(y)/(x) = 3

From the 2nd equation: y = 3x

Replace y in the 1st equation:


5x + 7 * 3x = 52


5x + 21x = 52


26x = 52


x = 2

We found the price of one bun

Since we know that one cake costs thrice as much as a bun, we can find the price of one bun:

y = 3 × 2 = 6

Now multiply this number by 2 and we'll get the answer

2 × 6 = $12

User Michael Gecht
by
8.3k points
3 votes

Cost Of 2 Cakes = $12

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

Let ::

Cost Of Bun = $x

Cost Of Cake = $3x

Then ::

Cost Of 5 Buns = $5x

Cost Of 7 Cakes = $(7 × 3x) = $21x

Atq ::


\begin{gathered} \\ \; \; \sf{:\longmapsto{5x + 21x = 52}} \\ \\ \end{gathered}


\begin{gathered} \\ \; \; \sf{:\longmapsto{26x = 52}} \\ \\ \end{gathered}


\begin{gathered} \\ \; \; \sf{:\longmapsto{x = \cancel{(52)/(26)}}} \\ \\ \end{gathered}


\begin{gathered} \\ \; \; :\longmapsto{\underline{\boxed{\orange{\frak{x = 2}}}}} \; \pmb{\bigstar} \\ \\ \end{gathered}

  • Substituting The Value Of (x)

➔ Cost Of Bun = $2

➔ Cost Of Cake = $(3 × 2) = $6

Now ::


\begin{gathered} \\ \; \; \sf{Cost \; Of \; 2 \; Cakes:-} \\ \\ \end{gathered}


\begin{gathered} \\ \; \; \sf{:\longmapsto{\${(6 * 2)}}} \\ \\ \end{gathered}


\begin{gathered} \\ \; \; :\longmapsto{\underline{\boxed{\frak{ \: \: \$ \: {12} \: \: }}}} \; \pmb{\red{\bigstar}} \\ \\ \end{gathered}


\bf{\pmb{\underline{\rule{170pt}{5pt}}}}

User Btrballin
by
7.7k points

Related questions