37.4k views
5 votes
Leila paid $13.24 for a 3.41 pound bag of shrimp at one store. The following week, she paid $18.99 for a 4.96 pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the price. Round your answer to the nearest cent

1 Answer

4 votes

Answer:

To find the unit price, we divide the cost by the weight of each bag:

Unit price of the 3.41 pound bag = $13.24 / 3.41 lbs ≈ $3.88/lb

Unit price of the 4.96 pound bag = $18.99 / 4.96 lbs ≈ $3.82/lb

To determine which bag is the better buy based on the price, we compare the unit prices. The bag with the lower unit price is the better buy. In this case, the 4.96 pound bag has the lower unit price of approximately $3.82/lb compared to the 3.41 pound bag's unit price of approximately $3.88/lb.

Therefore, the 4.96 pound bag is the better buy based on the price.

User Martin Matysiak
by
8.0k points