229k views
4 votes
Me and my sister went shopping. I spent $120 on 3 pairs of jeans and 6 Blouses. my sister spent $90 on 2 pairs of jeans and 5 Blouses. what was the cost of 1 pair of jeans and the cost of 1 blouse? use different methods to solve.



1 Answer

1 vote

Answer:

  • jeans: $20
  • blouse: $10

Explanation:

You want to solve the following relations for the cost of a pair of jeans and the cost of a blouse.

  • 3 jeans + 6 blouses for $120
  • 2 jeans + 5 blouses for $90

Matrix method

The equations can be represented by the augmented matrix ...


\left[\begin{array}c3&6&120\\2&5&90\end{array}\right]

Reducing this to "reduced row-echelon form" tells you the prices:

  • a pair of jeans: $20
  • a blouse: $10

Graphing

We can graph the two equations, using x and y for the prices of jeans and a blouse, respectively. The point of intersection of the two lines is ...

(x, y) = (20, 10)

This tells us the prices are ...

  • a pair of jeans: $20
  • a blouse: $10

__

Additional comment

There are algebraic methods of solution as well. In general, we find them more tedious, especially for a system of equations like this where the coefficients are not simple multiples of one another.

<95141404393>

Me and my sister went shopping. I spent $120 on 3 pairs of jeans and 6 Blouses. my-example-1
Me and my sister went shopping. I spent $120 on 3 pairs of jeans and 6 Blouses. my-example-2
User Jeremy Jackson
by
8.3k points