26.4k views
5 votes
At the market, potatoes cost $1.15 per pound. Imagine you bought $3.45 worth of potatoes. How many pounds of potatoes did you buy?

1 Answer

6 votes

Answer:

Therefore, you bought 3 pounds of potatoes.

Explanation:

To find the number of pounds of potatoes bought, we need to divide the total cost by the cost per pound.

Let x be the number of pounds of potatoes bought.

We know that the cost per pound is $1.15, so:

x * $1.15 = $3.45

Simplifying:

x = $3.45 / $1.15 = 3

Therefore, you bought 3 pounds of potatoes.

User Rama Vadakattu
by
7.8k points

No related questions found