7.0k views
1 vote
There is a 10 inch diameter pizza for $8. 99 and a 6 inch diameter pizza for $5 ,which is the better buy

User JustGoscha
by
8.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

To compare the two pizzas, we need to calculate their prices per unit area.

Area of a 10-inch pizza = pi x (5)^2 = 78.5 square inches

Price per square inch = $8.99 / 78.5 = $0.1144 per square inch

Area of a 6-inch pizza = pi x (3)^2 = 28.3 square inches

Price per square inch = $5 / 28.3 = $0.1767 per square inch

So the 10-inch pizza is a better buy, as it has a lower price per square inch compared to the 6-inch pizza.

User Rumen Georgiev
by
7.8k points

No related questions found