Answer:
Explanation:
So start off with 66 x 33. That will equal 2,178. Divide 2,178 by 18, like this: 2,178/18. That will equal 121. that will mean that 33 = 121. So 9 = 33 because 9 x 44 = 396 so you will divide that by 12 meaning that 9 equals 33. So now you will multiply 9 and 22 and then divide that answer by 33 making 6 = 22. now divide 22 by 6. That will equal 3.67. So 3.67 is the cost of one pie.
For the boxes above 12 and 44 it will be 16 = 59.
I hope it helped
first box (pies): 3, 6, 9, 12, 15, 18, 33
-> increments of 3
2nd box [cost ($)]: 11, 22, 33, 44, 55, 66, 121
-> increment of 11
$44 ÷ 12 pies = $3.67 per 1 pie
3 × $3.67 = $11.01
same process: (number of pies) × $3.67 ≈ COST
9.5m questions
12.2m answers