94.0k views
5 votes
A pool charges $4 each visit or you can buy a membership for $100. Write and solve an inequality to find how many times a person should use the pool so that a membership is less expensive than paying each time. Write an inequality and solve. PLEASE HELP ME!!

User Shankar
by
8.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Let's say the number of visits to the pool is represented by the variable 'x'.

If a person chooses to pay per visit, the cost will be 4x dollars.

If a person chooses to buy a membership, the cost will be a one-time payment of $100.

We want to find out when the cost of buying a membership becomes less expensive than paying per visit. In other words, we want to solve the inequality:

4x > 100

To solve for x, we need to isolate the variable. We can do this by dividing both sides by 4:

x > 25

So, if a person plans to visit the pool more than 25 times, it's more cost-effective to buy a membership instead of paying per visit.

User Arathi
by
8.4k points

No related questions found