15.0k views
3 votes
Jada is buying notebooks for school. The cost of each notebook is $1.75.

Write an equation that shows the cost of Jada's notebooks, c, in terms of the number of
notebooks, n, that she buys.

User Piera
by
8.8k points

1 Answer

5 votes

Answer: c = $1.75n

Explanation:

If the cost represents c and number of notebooks n, that means that the cost per notebook, $1.75, will be dependent on the number of notebooks purchased in order to find the cost

User Joey Carlisle
by
8.2k points