127k views
3 votes
25 Patricia bought 5 apples and 7 bananas for $12. 65. Jose bought 10 apples and 8 bananas for $18. 10 at the same grocery store. What is the cost of one apple?​

User Tatyana
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.85

Explanation:

We can create a system of equations to find the cost of one apple.

If we let A = the cost of an apple and B = the cost of a banana, our two equations are


5A+7B=12.65\\10A+8B=18.10

  • Our equations come from the fact that (quantity of item A * cost of item A) + (quantity of item B + cost of item B) = total cost for customer

We can use elimination to cancel out the Bs, which will then allow us to find the cost of a single apple:


8(5A+7B)=12.65\\-7(10A+8B=18.10)\\\\40A+56B=101.20\\-70A-56B=-126.70\\\\-30A=-25.50\\A=0.85

User Herrfischer
by
8.1k points