201k views
6 votes
The price of a technology stock has dropped to $9.74 today. Yesterday's price was $9.87. Find the percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

User Ych
by
6.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

9.74 - 9.87 = -0.13

0.13/9.87 ≈ 0.013 = 1.3%

Price decreased by 1.3%

User Cauterite
by
6.1k points