193k views
4 votes
A 12-foot section of fence
costs $300.00.
What is the price per foot?

User George Lee
by
7.8k points

1 Answer

7 votes
Answer: $25

Explanation: Dividd the total price ($300) by the total number of units (12 feet)

300/12=25

Don’t forget to add your dollar sign! Our final answer is $25 per foot.
User AlexGuevara
by
8.0k points

No related questions found