200k views
1 vote
A 500g packet of beans costs £1.55

A 125g packet of the same beans costs £0.36
Which packet is better value for money?

User Pete Scott
by
8.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

125g

Explanation:

Find 1g of beans for both packets

500g /500 = 1

£1.55 / 500 = £0.0031 per gram

125 / 125 = 1

£0.36 / 125 = £0.00288 per gram

0.00288 < 0.0031

125g packet is better value for money

User Epic
by
7.9k points
2 votes

The packet is better value for money is a 125 g packet of beans which costs £0.36.

The better value for money of packet of beans can be calculated as follows?

The first step we can check on the first packet value for money by calculating the costs of 1 g of beans as follows :


(1/500) * \£1.55 = \£0,003

The second step we can check on the second packet value for money by calculating the costs of 1 g of beans as follows :


(1/125) * \£0.36 = \£0,0028.

Hence, the better value for money between those two packet of beans is the second packet of beans which given by 125 g and costs £0.36.

User GanesH RahuL
by
8.5k points