menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
During a sale, colour pencils were being sold in packs of 24 each and crayons in packs of 32 each. If you want full packs of both and the same number of pencils and crayons, how many of each would you
asked
Dec 22, 2024
33.9k
views
3
votes
During a sale, colour pencils were being sold in packs of 24 each and crayons in
packs of 32 each. If you want full packs of both and the same number of pencils
and crayons, how many of each would you need to buy?
Mathematics
high-school
Najwa
asked
by
Najwa
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
First of all, we are looking for a total equal number - 96, then 96:32=3 and 96:24=4. so the answer will be 4 packs of pencils and 3 packs of crayons
Tomas Kirda
answered
Dec 24, 2024
by
Tomas Kirda
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
96 ÷ 32 = 3 packs of crayons.
Explanation:
Eclipsis
answered
Dec 28, 2024
by
Eclipsis
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 11, 2024
204k
views
Liam buys a box of crayons for 7.50, a box of markers for 9.25, and 3 packs of pencils. He buys these item by using a gift card worth 25. What can be the price for each pack of pencils? a. Write and solve
Krasatos
asked
Apr 11, 2024
by
Krasatos
7.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
204k
views
asked
Apr 21, 2019
183k
views
morgan needs new school supplies. A binder cost $12.63. Pencils cost $1.16. Crayons cost $0.77. Morgan is buying 2 binders, 4 pencils and 2 packs of crayons. How much will she spend.
Douglas Correa
asked
Apr 21, 2019
by
Douglas Correa
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
183k
views
asked
Jan 14, 2021
24.6k
views
eight packs of pencils and two packs of crayons cost $30.if 7 packs of crayons cost $21, what is the ratio of the rice of the pack of crayons to the price of the packs fo pencils?
Arunprasad Rajkumar
asked
Jan 14, 2021
by
Arunprasad Rajkumar
8.9k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
24.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org