175k views
16 votes
Whitney works for Interchim Inc selling purification equipment. She earns a base salary of $2200 per month

plus 2.5% commission on all her sales. If Whitney was able to sell goods valued at $63,000, what was her total
income for the month? (commission plus salary!)
I NEED HELP

User Dheiberg
by
6.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$60745

Explanation:

2,5÷100×2200

=55

55+2200

=2255

therefore 63000-2255

= $60 745

User Nicholas Post
by
6.9k points