33.3k views
0 votes
Four tomatoes cost $3.40. What is the uint raet? pleease help

User Chris PERE
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The Unit rate is 0.85

Explanation:

You divide it by 4

User Meub
by
7.8k points
1 vote

Answer: $0.85 per tomato

Explanation:

To find the unit rate, we need to determine the cost of one tomato. We can do this by dividing the total cost of the four tomatoes by the number of tomatoes:

$3.40 ÷ 4 = $0.85

Therefore, the cost of one tomato is $0.85. The unit rate can also be expressed as a fraction, which is:

$0.85 per tomato, or 85 cents per tomato

User Dotslashlu
by
8.4k points