119k views
1 vote
Heather owns a bakery that makes fruit pies. A whole pie, cut into 8 pieces, is sold for

$10.00. The expression below can be used to determine p, the cost of one piece of pie,
in dollars.

8p=10

What is the cost of one piece of pie?

$0.80

$1.25

$2.00

$8.00

Heather owns a bakery that makes fruit pies. A whole pie, cut into 8 pieces, is sold-example-1

2 Answers

2 votes
B = 1.25$ if you do the division and all that you will get B
User Suat Atan PhD
by
7.9k points
2 votes

Answer: $1.25

Explanation:

I believe to get p by itself, you would have to divide 8 on both sides, leaving you with p = 1.25. This results in one piece of pie costing $1.25.

User Nick Martin
by
8.0k points