81.4k views
5 votes
A surfer paddles to where the waves are sinusoidal with crests 14 m apart. He bobs a vertical distance 3.6 m from trough to crest, which takes 1.5 s. Find the wave speed, & describe the wave.

User AkashBhave
by
6.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

v = 9.34 m/s

Step-by-step explanation:

Given that,

The distance between crests,
\lambda=14\ m

The vertical distance from trough to crest = 3.6 m

Time taken, t = 1.5 s

The amplitude of wave = vertical distance from trough to crest /2

= 3.6/2

= 1.8 m

The speed of the wave is given by :


v=f* \lambda\\\\=(\lambda)/(T)\\\\=(14)/(1.5)\\\\=9.34\ m/s

So, the speed of the wave is 9.34 m/s.

User Ayohaych
by
6.1k points