32.9k views
1 vote
Your science teacher bought 6 posters for the classroom that cost $30. The rainforest posters cost $5.50 each and the ocean posters cost $4 each. How many of each did your teacher buy?

User Dimanoid
by
8.2k points

1 Answer

7 votes

Answer: The science teacher bought 4 rainforest posters and 2 ocean posters.

Step-by-step explanation: Let x be the number of rainforest posters and y be the number of ocean posters that the science teacher bought.

We know that the teacher bought 6 posters in total, so we have:

x + y = 6 (equation 1)

We also know that the cost of the 6 posters was $30, so we have:

5.5x + 4y = 30 (equation 2)

To solve for x and y, we can use either substitution or elimination method. Let's use the elimination method by multiplying equation 1 by 4 and subtracting it from equation 2:

5.5x + 4y = 30

-4x - 4y = -24

Simplifying, we get:

1.5x = 6

x = 4

Substituting x = 4 into equation 1, we get:

4 + y = 6

y = 2

Therefore, the science teacher bought 4 rainforest posters and 2 ocean posters.

User Worpet
by
8.6k points