64.2k views
3 votes
A certain type of cereal costs $3.79 for 19.5 ounces.

What is the unit rate?
Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

$__per oz.

User Brinnis
by
8.0k points

2 Answers

3 votes
rounding the answer is 0.19 per oz
User Tobias M
by
9.0k points
5 votes

Answer:

To find the unit rate, we divide the total cost by the total number of ounces:

Unit rate = total cost ÷ total number of ounces

Unit rate = $3.79 ÷ 19.5 ounces

Unit rate = $0.194 per oz.

Rounding to the nearest cent, the unit rate is $0.19 per oz.

Explanation:

ABOVE

User Malik Amurlayev
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.