29.0k views
0 votes
If 6 cans of tomatoes cost $9, how much would it cost to buy 8 cans?

User Tamanna
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$12

Explanation:

Cans : Dollars

6 cans : 9 dollars

DIVIDE BY 3

2 cans : 3 dollars

MULTIPLY BY 4

8 cans : 12 dollars

Hope this helps :)

Have a great day!

User Jon Wei
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories