Answer:
5 m/s
Step-by-step explanation:
The formula of speed is : distance/time taken.
The skateboarder covered a distance of 20 meters in 4 seconds. So,
Distance = 20 meters
Time Taken = 4 seconds
Speed = 20/4 = 5 m/s
7.4m questions
9.9m answers