Answer:
A. Assuming no changes to sales price or costs:
Break-even point (in units) = Total Fixed Cost / Contribution Margin per unit
Break-even point (in units) = $200,000 / $48 = 4,167 units
Break-even point (in dollars) = Break-even point (in units) x Sales price per unit
Break-even point (in dollars) = 4,167 x $120 = $500,040
Margin of safety (in dollars) = Total Sales - Break-even point (in dollars)
Margin of safety (in dollars) = $600,000 - $500,040 = $99,960
B. Assuming changes to sales price and volume as described above:
New selling price per unit = $120 - (10% of $120) = $108
New sales volume = 5000 x 1.25 = 6250 units
New total sales = New sales volume x New selling price per unit = 6250 x $108 = $675,000
New contribution margin = New total sales - Variable costs = $675,000 - ($72 x 6250) = $270,000
New net income = New contribution margin - Total Fixed costs = $270,000 - $200,000 = $70,000
Break-even point (in units) = Total Fixed Cost / Contribution Margin per unit
Break-even point (in units) = $200,000 / $48 = 4,167 units
Margin of safety (in dollars) = Total Sales - Break-even point (in dollars)
Margin of safety (in dollars) = $675,000 - ($200,000 / 0.6) - $500,040 = $174,960
C. Assuming change (B) approved, Calculate the number of units that the company must sell to earn operating income of $80,000:
Required contribution margin = Total Fixed costs + Operating income
Required contribution margin = $200,000 + $80,000 = $280,000
Required sales revenue = Required contribution margin / Contribution margin ratio
Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Sales price per unit = $48 / $108 = 0.4444
Required sales revenue = $280,000 / 0.4444 = $630,063
Required sales volume = Required sales revenue / Selling price per unit = $630,063 / $108 = 5,834 units
D. Based on the analysis, reducing the selling price by 10% and increasing unit sales by 25% results in an increase in net income from $40,000 to $70,000. The break-even point in units remains the same at 4,167 units, but the break-even point in dollars increases from $500,040 to $525,042. The margin of safety increases from $99,960 to $174,960. To earn operating income of $80,000, the company needs to sell 5,834 units, which is less than the new projected sales volume of 6,250 units. Overall, the proposed changes seem to be beneficial for the company.