151k views
2 votes
Math best buys:

Which is better deal?
A 1.2kg pack of carrots for $1
or a
700g bag for $0.77

User Riseres
by
8.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.2kg pack of carrots for $1

User AkshayP
by
8.0k points
6 votes

Answer: 1.2kg pack of carrots for $1

Explanation:

To compare the two deals, we need to calculate the price per kilogram for each option.

For the first option, the price per kilogram is:

1 pack of 1.2kg carrots for $1

Price per kilogram = $1 ÷ 1.2kg = $0.83/kg

For the second option, the price per kilogram is:

1 bag of 700g carrots for $0.77

Price per kilogram = $0.77 ÷ (700g ÷ 1000g/kg) = $1.10/kg

Therefore, the better deal is the 1.2kg pack of carrots for $1, as it has a lower price per kilogram ($0.83/kg) compared to the 700g bag for $0.77 ($1.10/kg).

User Crc
by
7.6k points