Answer: The value of the bond when Tyler's mom purchased it = $150
Explanation:
Let x= Purchasing price of the bond.
Given: Rate of increase in its value = 4% = 0.04
Value of bond after one year = x+ 4% of x
= x+0.04x
= 1.04x
One year after it was purchased, the value of the savings bond was $156.

Hence, the value of the bond when Tyler's mom purchased it = $150