231k views
24 votes
An 18 fluid ounce bottle of lotion costs $10.99, what is the price per fluid ounce?

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.61 per fluid ounce

Explanation:

$10.99 / 18 = $0.61 per fluid ounce

User Chris McClellan
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.