menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You’re going to need a drink with your dog. There are deals now on their soda: 12 oz - $1.29 or 14oz.- $1.49 What’s the better deal?
asked
Aug 11, 2022
170k
views
9
votes
You’re going to need a drink with your dog. There are deals now on their soda: 12 oz - $1.29 or 14oz.- $1.49 What’s the better deal?
Mathematics
college
Valentin Lorentz
asked
by
Valentin Lorentz
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
the 14oz is a better deal because ur only paying a few cents more for a bigger bottle
Safakeskin
answered
Aug 16, 2022
by
Safakeskin
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 14, 2021
131k
views
13 lb 14oz + 30 lb 12 oz = lb. oz
Jsuggs
asked
Mar 14, 2021
by
Jsuggs
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
131k
views
asked
Jul 5, 2023
176k
views
2 Which cookie is the better deal? Oreos $2.98 for 15.5 oz O $ Chips Ahoy $2.50 for 14oz 2b-What is the Unit Price for the better deal? Round to the nearest hundredth) Put your answer in the form 0.00
Andreisrob
asked
Jul 5, 2023
by
Andreisrob
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
176k
views
asked
Jan 3, 2024
105k
views
Pt weighs 64lbs 14oz. The pt weighs how many kgs? Round to tenths. a. 29.5kg b. 14.3kg c. 21.8kg d. 36.7kg
Alex Howell
asked
Jan 3, 2024
by
Alex Howell
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
105k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org