43.8k views
5 votes
5.

Given: C2H5C1
P1: 951.72 kPa
P2: 362.29 kPa
T1: 653.34 K
Wanted: kelvins?

1 Answer

7 votes

Answer: The final temperature is 248.7 K

Step-by-step explanation:

To calculate the final temperature of the system, we use the equation given by Gay lussac Law. This law states that pressure of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant volume.

Mathematically,


(P_1)/(T_1)=(P_2)/(T_2)

where,


P_1\text{ and }T_1 are the initial pressure and temperature of the gas.


P_2\text{ and }T_2 are the final pressure and temperature of the gas.

We are given:


P_1=951.72kPa\\T_1=653.34K\\P_2=362.29kPa\\T_2=?

Putting values in above equation, we get:


(951.72)/(653.34)=(362.29)/(T_2)\\\\T_2=248.7K

Thus the final temperature is 248.7 K

User David Geary
by
6.8k points