213k views
12 votes
A sign in a bakery gives these options: Option A: 15 cupcakes for $30 Option B: 30 cupcakes for $56 Option C: 60 cupcakes for $100 1. Find each unit price to the nearest cent. 2. Which option is the best deal per cupcake and gives the lowest unit price?​

User RHertel
by
7.9k points

1 Answer

2 votes
We’re looking for cost per cupcake.

Option A: 15 cupcakes for $30
$30 / 15 = $2 per cupcake

Option B: 30 cupcakes for $56
$56 / 30 = $1.86666 (round to $1.87) per cupcake

Option C: 60 cupcakes for $100
$100 / 60 = $1.66666 (round to $1.67) per cupcake

Option C is the lowest unit price, and best deal
User Srbhbarot
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories