219k views
4 votes
A race car accelerates at a constant rate from 20 m/s to 60 m/s in a time of 2 seconds. What is the car’s acceleration?

User Rpedroso
by
6.9k points

1 Answer

1 vote


\huge\fbox{Answer ☘}

Given ,

initial velocity , u = 20 m/s

final velocity , v = 60 m/s

time taken = 2 seconds

Now ,


\bold{acceleration = (v - u)/(t) } \\ \\ = > \bold{ (60 - 20)/(2) } \\ \\ = > \bold{(40)/(2) } \\ \\ \bold{ => 20 \: ms {}^( - 2)}

hope helpful~

User Lyubimov Roman
by
7.0k points