173k views
3 votes
If 8 model airplanes cost $24, what is the unit price of the model airplanes? The unit price of the model airplane.​

User Jojodmo
by
7.9k points

1 Answer

10 votes

Answer:

3 dollars per airplane

Explanation:

24/8 is 3, where 8 is airplanes and 24 is cost in total

User KAdot
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories