30.4k views
4 votes
Soledad buys 5 Oz of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per Oz

1 Answer

4 votes

Answer:

0.45 or 45 cents

Explanation:

2.25 dollars/5 oz

(2.25 dollars/5)/(1oz)

1oz of frozen yogurt=2.25/5

1oz=0.45

User Somendra Kanaujia
by
8.3k points