53.5k views
19 votes
12 G of carbon react with 16 G of oxygen how much carbon monoxide is formed ​

1 Answer

5 votes

Answer:

28 g CO

Step-by-step explanation:

First convert grams to moles.

1 mole C = 12.011 g (I'm just going to round to 12 for the sake of this problem)

12 g C •
(1 mol C)/(12 g C) = 1 mol C

1 mol O = 15.996 g (I'm just going to round to 16)

16 g O •
(1 mol O)/(16 g O) = 1 mol O

So the unbalanced equation is:


C + O_(2) ->
CO (the oxygen has a 2 subscript because it is part of HONClBrIF meaning when not in a compound these elements appear in pairs - called diatomic elements)

The balanced equation is:


2 C + O_2 ->
2 CO

However, carbon is the limiting reactant in this equation and two moles cannot react because only 12 g (1 mole) are present. Therefore, use the equation


C + (1)/(2) O_2 ->
CO.

1 mole of CO is formed, therefore 12 g + 16 g = 28 g CO.

User Subhasis Das
by
7.3k points