48.7k views
22 votes
At a car dealership, salespeople earn a 5% commission on the first $10,000 of every sale, plus a 3% commission on any amount over $10,000. A salesperson sold a car for $12,300. What was the total commission on the sale? help me due today

User Bas
by
6.9k points

1 Answer

11 votes

Answer:

The total comission on the sale was $375.

Explanation:

Since the salesperson sold the car for $12,300, the total comission on the sale would be equal to the 5% of $10,000 plus the 3% of the remaining amount which would be:

Total comission=(10,000*5%)+(12,500-10000)*(3%)

Total comission=500+(2,500*3%)

Total comission=300+75

Total comission=375

According to this, the answer is that the total comission on the sale was $375.

User Louis Waweru
by
7.7k points