211k views
24 votes
Benjamin bought a 3-pound bag of flour for $6.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)

User Yktula
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

Since there are 16 oz in 1 lb, to find the amount in 3 lbs, you would just multiply it by 3

16 · 3 = 48

to find the price you divide the total price by number of oz.

6.95 ÷ 48 ≈ 0.1448

since money is measured in hundreths, you would round up (because thats how money works) so it would be roughly 15 cents. unless your teacher wants you to round down to 14 cents

User Tamas Czinege
by
7.2k points