menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost of 7 scarves is $85.75. What is the unit price
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The cost of 7 scarves is $85.75. What is the unit price
asked
Aug 18, 2022
160k
views
2
votes
The cost of 7 scarves is $85.75. What is the unit price
Mathematics
high-school
Harol
asked
by
Harol
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Answer:
The cost of 1 scarf is $12.25 each.
Explanation:
Argee
answered
Aug 22, 2022
by
Argee
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 9, 2021
152k
views
You are at a festival and notice a lady is making winter wear by knitting. She sells five hats and three scarves for a total cost of $99 while three hats and five scarves cost $85. What is the cost of
Laquan
asked
Apr 9, 2021
by
Laquan
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
152k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org