225k views
4 votes
I need helpp quickly

A shopper bought the following items at the farmer’s market:
6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?
12 apples for $2.88. What was the cost per apple?
5 tomatoes for $3.10. What was the cost per tomato?
How do you find out the problem?
What would happen if the decimal was put in the wrong place?

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.30 per corn

$0.24 per apple

$0.62 per tomato

Step-by-step explanation: you divide the price by the amount to give you the per item cost. If you put the decimal in the wrong spot your coat could go from $.30 per corn to $3 per corn. big difference!

User Ernestina Juan
by
5.1k points