101k views
11 votes
1. if 5 oranges cost 60 cents, how much does 1 orange cost?

2. if 2 pounds of meat cost $2.80, how much does 1 pound cost?

3. if a car goes 80 miles in 2 hours, how far does it go in 1 hour?

User Feng Smith
by
4.8k points

1 Answer

7 votes
1. 12 cents each
2. $1.40
3. 40 mph
User Treasha
by
5.2k points