menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
1. if 5 oranges cost 60 cents, how much does 1 orange cost? 2. if 2 pounds of meat cost $2.80, how much does 1 pound cost? 3. if a car goes 80 miles in 2 hours, how far does it go in 1 hour?
asked
Nov 3, 2022
101k
views
11
votes
1. if 5 oranges cost 60 cents, how much does 1 orange cost?
2. if 2 pounds of meat cost $2.80, how much does 1 pound cost?
3. if a car goes 80 miles in 2 hours, how far does it go in 1 hour?
Mathematics
high-school
Feng Smith
asked
by
Feng Smith
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
1. 12 cents each
2. $1.40
3. 40 mph
Treasha
answered
Nov 8, 2022
by
Treasha
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org