Answer:
2.18 miles per hour
Step-by-step explanation:
Given:
A hiker walks 7.7 miles to the east in 3.6 hours.
A hiker walks 2.1 miles to the west in 2.4 hours
To find: magnitude of average velocity during the trip
Solution:
Total distance = 7.7 + 2.1 = 9.8 miles
Total Time = 2.1 + 2.4 = 4.5 hours
Average velocity = Total distance ÷ Total Time =
miles per hour