213k views
16 votes
A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?

$_______per gallon

1 Answer

5 votes

Answer:

Each gallon of gas was $2.30

Explanation:

User BlivetWidget
by
5.1k points