menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas? $_______per gallon
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas? $_______per gallon
asked
Jan 11, 2022
213k
views
16
votes
A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
$_______per gallon
Mathematics
high-school
Simon Schiff
asked
by
Simon Schiff
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
Each gallon of gas was $2.30
Explanation:
BlivetWidget
answered
Jan 16, 2022
by
BlivetWidget
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org