54.1k views
4 votes
Given that 3 apples and 4 pears cost $1.95, 4 pears and 1 orange cost $1.60, and 1 orange and 3 apples cost $1.15, what is the cost of 1 apple?

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

Given that 3 apples and 4 pears cost $1.95, 4 pears and 1 orange cost $1.60, and 1 orange and 3 apples cost $1.15, what is the cost of 1 apple?

Let us represent

Number of apples = x

Number of pears = y

Number of oranges = z

Given that

3 apples and 4 pears cost $1.95

3x + 4y = 1.95

4 pears and 1 orange cost $1.60

4y + z = 1.60

z = 1.60 - 4y

1 orange and 3 apples cost $1.15

z + 3x = 1.15

z = 1.15 - 3x

what is the cost of 1 apple?

User Lucahuy
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories