5.1k views
3 votes
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pounds of crackers. How much did he pay for the crackers

User Dscarr
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
2.88/4=0.72
72cent to buy 1/4 pounds of crackers
User Christian Horsdal
by
8.6k points
2 votes

Answer: $0.72

Explanation:

If one pound is 2.88, you would multiply 2.88 by 1/4 to see what the price would be.

User Norbert Pisz
by
8.2k points